Aktualności i publikacje

Edukacyjne i zawodowe

Halluks – wylecz deformację stopy, bez użycia skalpela.

Halluks– każdy o nim słyszał, a spora część naszego społeczeństwa zmaga się z tą dolegliwością na co dzień. Przy tej deformacji stopy, kluczowy jest czas, w którym podejmiemy reakcję i zaczniemy terapię. Tylko szybkie podjęcie działania może pozwolić na wyleczenie halluksów bez użycia skalpela!

Halluks – z ang. „Hallux valgus” czyli paluch koślawy to jedna z najbardziej znanych chorób zwyrodnieniowych dotyczących dużego palca stopy. Deformacja ta, jest bardzo charakterystyczna w swoim wyglądzie i polega na wysunięciu głowy I kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z typowym wybrzuszeniem tej okolicy. Halluks ma znaczący wpływ na naszą jakość życia. Przede wszystkim jest deformacją, która niesie za sobą dolegliwości bólowe oraz bardzo uciążliwe stany zapalne.

Halluks – czym jest, kiedy powinniśmy zacząć się obawiać o nasze stopy i umówić się na wizytę do podologa?

Halluks może powodować powstawanie w obrębie stóp różnego rodzaju zmian, takich jak odciski, bolesne modzele, obtarcia, wrastanie paznokcia, a nawet nadmierne pocenie się stóp. Wszystkie te dolegliwości powodują, że osoba dotknięta taką zmianą ma poważne problemy z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem. Szybki postęp deformacji może zakończyć się koniecznością podjęcia leczenia chirurgicznego. W procesie leczenia halluksa niezwykle ważne jest szybkie podjęcie działania, które pozwoli na wyeliminowanie deformacji metodami nieinwazyjnymi, bez użycia skalpela!

Jak rozpoznać halluks, jakie są pierwsze objawy halluksa, czy mam halluks?

Halluks to bardzo charakterystyczna deformacja, którą łatwo rozpoznać w jej zaawansowanym stadium.
Powodem do obaw i wyraźnym sygnałem mówiącym, że powinniśmy umówić się na wizytę do podologa powinny być dla nas takie objawy jak:
  • uciążliwy, powtarzający się ból stopy,
  • zaczerwienienie skóry w okolicy stawu,
  • formowanie się palców młotkowatych (palce zdają się być przykurczone, z wyraźnym wyeksponowaniem kostek),
  • tkliwość w obrębie palców i uczucie zesztywnienia,
  • pojawiające się wybrzuszenie lub zgrubienie na zewnętrznej stronie dużego palca oraz jego „skręcanie” w kierunku pozostałych palców.

Jakie są przyczyny powstawania halluksa, czy mnie to dotyczy?

Nie możemy niestety sformułować jednego, konkretnego powodu powstawania i rozwoju palucha koślawego, gdyż jest to problematyka bardzo złożona. Za powstaniem takiej deformacji mogą kryć się przyczyny genetyczne – jeżeli w rodzinie występował taki problem np. u naszej mamy, ryzyko rozwoju deformacji u córki jest znacznie podwyższone. Warto dodać, że deformacja palucha częściej spotykana jest u kobiet niż u mężczyzn, a jej znaczący rozwój przypada na okres ok. 40 roku życia. Ma to również swoje uzasadnienie w tym, że stopy kobiet są bardziej delikatne i podatne na różnego rodzaju deformacje, a dodatkową przyczyną może być noszenie butów na wysokim obcasie.

Do najbardziej znanych przyczyn powstawania halluksa (palucha koślawego) zaliczamy:
  • Predyspozycje genetyczne;
  • Noszenie zbyt ciasnego, źle dobranego obuwia z wąskim noskiem i ze sztucznych materiałów;
  • Częste noszenie butów na wysokim obcasie;
  • Przeciążenia wynikające z wykonywanej pracy (często pracy wykonywanej na stojąco);
  • Osłabienie aparatu więzadłowego stopy;
  • Nadwaga osłabiająca stawy skokowe stopy;
  • Brak aktywności fizycznej;
  • Niestabilność tkanki łącznej.

Nieleczony halluks – do czego może doprowadzić brak podjęcia leczenia halluksa?

Każda nieleczona deformacja w obrębie stóp może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych. Przede wszystkim pozostawienie deformacji bez jakiejkolwiek interwencji prowadzi do jej szybkiego rozwoju. W efekcie dochodzi do deformacji całego przodostopia. Zniekształcone zostają również pozostałe palce, a na stopie powstają stany zapalne, modzele po stronie podeszwowej, a także poszerzenie konturu stopy. Halluks sprawia też silny ból, przez co osoby cierpiąc na tę deformację podczas chodzenia starają się omijać bolesne miejsce, obciążając bardziej zewnętrzną stronę stopy, a zwyczajny chód staje się prawdziwym wyzwaniem. Deformacja odgrywa tez istotną rolę w wymiarze emocjonalnym. Powoduje wycofanie się z życia towarzyskiego, utratę pewności siebie oraz skrępowanie, spowodowane nieestetycznym wyglądem stopy.

Leczenie halluksów Nowy Targ, nieinwazyjne metody leczenia halluksa, leczenie bez operacji u podologa.

Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule, w leczeniu halluksa kluczowy jest czas i szybkie podjęcie terapii, zaraz po zauważeniu objawów. Tylko wtedy możemy uniknąć leczenia chirurgicznego. Z pomocą w leczeniu halluksów przychodzi nam podolog. Już na pierwszej wizycie u podologa, można wdrożyć środki zapobiegające dalszemu rozwojowi deformacji i rozpocząć jej korekcję. Leczenie halluksa to proces długotrwały, wymagający ścisłej współpracy pacjenta z podologiem. Na pierwszej wizycie podolog oceni stan stopy i opracuje indywidualny plan leczenia. Do najczęściej stosowanych metod leczenia halluksa u podologa, należy zastosowanie środków działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo, korekcja stopy przez dobranie indywidualnych wkładek ortopedycznych lub specjalnej ortezy. Podolog pomoże też pozbyć się wszelkiego rodzaju modzeli, odcisków oraz innych bolesnych zmian powstających w obrębie stopy, w związku z deformacją. Stosowany jest również specjalny taping, wspomagający korekcję palca.

Indywidualne wkładki ortopedyczne Nowy Targ, dobór i wykonanie wkładek palucha koślawego.

Indywidualne wkładki ortopedyczne to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku nieinwazyjnego leczenia deformacji palucha koślawego. Dzięki specjalnemu wymodelowaniu, dostosowanemu do rodzaju deformacji, wkładki odpowiadają na potrzeby konkretnego pacjenta, wspomagając poruszanie się i stopniową korekcję deformacji. Wkładka dobierana i zakładana jest przez podologa, lub fizjoterapeutę. W naszym gabinecie podologicznym ściśle współpracujemy z profesjonalnym gabinetem fizjoterapeutycznym, z którym konsultujemy przypadki deformacji stóp, a kierując pacjenta do naszego zaufanego gabinetu mamy pewność, że wkładki zostaną dobrane perfekcyjnie i w ten sposób pozwolą zmaksymalizować działanie terapeutyczne. Dobór wkładek to oczywiście sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Specjalista, po dokładnej ocenie stopy dobierze wkładki lub zaprojektuje je od podstaw.

Wyróżnić możemy następujące rodzaje wkładek ortopedycznych:
  • wkładki korekcyjne, odciążające, amortyzujące;
  • wkładki dla dzieci – najbardziej wymagające w procesie projektowania i doboru. Ich przygotowanie wymaga zróżnicowania metodologii badań;
  • wkładki sportowe – dostosowane do konkretnych dyscyplin sportowych;
  • ortezy uzupełniające stopę – poamputacyjne oraz dostosowane do znacznych deformacji stóp;
  • wkładki i rozwiązania stosowane w profilaktyce i leczeniu zespołu stopy cukrzycowej.

Ortezy na halluksy Nowy Targ – indywidualny dobór i zakładanie ortezy przez podologa.

Kolejnym środkiem, który wspomaga korekcję deformacji palucha koślawego jest specjalna orteza, zwana też szyną korekcyjną. Jest to jedno z podstawowych urządzeń do rehabilitacji halluksa, pozwalające na zmniejszenie bólu, usztywnienie nachodzących na siebie palców i przeciwdziałające dalszemu postepowaniu deformacji. Leczenie przy pomocy ortezy jest bezbolesne, a przez mechaniczne wymuszenie prawidłowego ułożenia palca, stopa odzyskuje prawidłowy kształt. Ortezy są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Można je stosować zarówno po zauważeniu pierwszych objawów, jak i w zaawansowanym stadium deformacji.

Leczenie chirurgiczne – operacja halluksa.

Ostateczną metodą leczenia palucha koślawego jest jego operacja, polegająca na częściowym usunięciu kości oraz korekcji ścięgien i stawów. Kości stabilizowane są śrubami lub specjalną płytką, jednak o dokładnej technice wykonania zabiegu decyduje chirurg.

Paluch koślawy – halluks, jak zapobiec nawrotom deformacji palca?

Istotną rolę w procesie leczenia oraz ponownego powstania deformacji w obrębie dużego palca są ćwiczenia korekcyjne, codzienna pielęgnacja w postaci częstego mycia stóp, stosowanie preparatów przeciw poceniu się stóp oraz dobór odpowiedniego obuwa. W przypadku problemów z deformacjami stóp powinno się unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie, a także obuwiu za ciasnym, ze zwężonymi noskami. Kluczowa jest również obserwacja stóp, a w przypadku powstania niepokojących zmian lub dolegliwości bólowych – wizyta u podologa.

Jeżeli wygląd dużego palca zaczyna Cię niepokoić, a w Twojej rodzinie występowały problemy z halluksami, koniecznie umów się na wizytę do podologa. Specjalistyczny gabinet podologiczny Faustyny Kuros w Nowym Targu, to Twoja szansa na odzyskanie zdrowych i pięknych stóp oraz uniknięcie leczenia chirurgicznego.

Halluks to tylko jedna z wielu deformacji, jakie mogą powstać w obrębie naszego aparatu ruchu. Do tych, z którymi najczęściej spotykamy się w naszym gabinecie należą też: palec Mortona, palce młoteczkowate, płaskostopie czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Warto wiedzieć, że każdy z tych przypadków możesz skonsultować z podologiem, który pomoże w niechirurgicznym leczeniu zmian.

UWAGA! SZANOWNY CZYTELNIKU, PAMIĘTAJ, ŻE OBRAZY ZNAJDUJACE SIĘ W TYM ORAZ W POZOSTAŁYCH ARTYKUŁACH, CHRONIONE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI!
Do góry