Alternative title

Page subtitle

Paznokieć wrastający

Wrastający paznokieć (łac. unguis incarnatus, gr. onychocryptosis) jest chorobą dotyczącą głównie palucha, w której boczny brzeg paznokcia uciska lub wbija się w tkanki wału bocznego paznokcia, co powoduje stan zapalny i dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. W następstwie permanentnego ucisku może dochodzić do przerwania ciągłości skóry, nasilenia stanu zapalnego tkanek miękkich, rozwoju infekcji i ziarniny. Defekt ten jest bardzo uciążliwy i trudny do zlikwidowania bez pomocy odpowiedniego specjalisty. W chwili obecnej osoby z tym problemem najczęściej zgłaszają się do lekarza z bardzo zaawansowanym stanie zapalnym. Bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta jest najważniejsze, dlatego istotna jest odpowiednia postawa, otwartość na nowe metody leczenia i konsekwencja w leczeniu.

Brodawki HVP (kurzajki)

Choroba wirusowa spowodowana przez brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human Papillomavirus). Pojawiają się na obwodowych częściach kończyn ze względu na słabsze ukrwienie i niższą temperaturę tych części kończyn. Brodawki stóp rozprzestrzeniają się drogą bezpośredniego kontaktu, tzn. podczas dotykania stóp osoby chorej przez osobę zdrową, jak i pośredniego kontaktu np. gdy następuje kontakt z zakażonym podłożem (szczególnie płyty basenowe, sauny, siłownie, prysznice i wykładziny hotelowe). Czynnikami predysponującymi są mikrourazy skóry oraz maceracja w wyniku nadpotliwości stóp czy ciągłego rozmiękczania naskórka (np. baseny).

Modzele i odciski

Modzele to odgraniczone, okrągłe zgrubienia warstwy rogowej naskórka o żółtawym kolorze - duże i twarde. Najczęściej lokalizują się na silnie obciążanych fragmentach podeszwy stopy i u nasady palców. Nieusuwane systematycznie modzele mogą powodować nasilony, piekący ból odczuwalny podczas chodzenia, a w miejscach przeciążonych może rozwinąć się stan zapalny.

Pękające pięty

Problem pękających pięt to bardzo częsta przypadłość, jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Nieprawidłowe dbanie o skórę pięt wpływa na jej nadmierne rogowacenie, brak elastyczności co w konsekwencji prowadzi do pęknięcia skóry na piętach. Pęknięcia przypominają szczeliny, czasami są głębokie i sięgają aż do skóry właściwej, towarzyszy tej przypadłości ból, dyskomfort, a niekiedy pięty krwawią a nawet ropieją. Jest to idealne siedlisko chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Aby pozbyć się bólu i uniknąć zakażeń stóp należy niezwłocznie udać się po pomoc i specjalistyczną opiekę do podologa.

Do góry