Brodawki HVP

profesjonalna pomoc

Choroba wirusowa spowodowana przez brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human Papillomavirus). Pojawiają się na obwodowych częściach kończyn ze względu na słabsze ukrwienie i niższą temperaturę tych części kończyn. Brodawki stóp rozprzestrzeniają się drogą bezpośredniego kontaktu, tzn. podczas dotykania stóp osoby chorej przez osobę zdrową, jak i pośredniego kontaktu np. gdy następuje kontakt z zakażonym podłożem (szczególnie płyty basenowe, sauny, siłownie, prysznice i wykładziny hotelowe). Czynnikami predysponującymi są mikrourazy skóry oraz maceracja w wyniku nadpotliwości stóp czy ciągłego rozmiękczania naskórka (np. baseny).

W zależności od tego, który typ wirusa wyróżnia się dwie odmiany brodawek stóp: myrmecia i brodawki mozaikowe.

brodawki
brodawki
brodawki

Brodawki typu myrmecia

to brodawki stóp wywołane wirusem HPV1, zwykle pojedyncze lub nieliczne wykwity o hyperkeratotycznej powierzchni wnikające głęboko w skórę. Wywołują one odczyn zapalny, bolesność oraz mają tendencję do powiększania się, co w znacznym stopniu utrudnia chodzenie. Często myrmecia można pomylić z odciskami, które występują wyłącznie w miejscu ucisku mechanicznego np. obuwie i posiadają centralnie umieszczony czop rogowy.

Brodawki mozaikowe

to brodawki stóp wywołane wirusem HPV2 zlokalizowane od strony podeszwowej, mogą być związane z obniżeniem odporności. W przeciwieństwie do myrmecia są to brodawki bardziej powierzchowne, zwykle rozległe z tendencją do zlewania się, co często daje obraz blaszkowatych ognisk szorstkiej skóry (imitują mozaikę).

Rezultaty

Do góry